Bez Çanta

Bez Çanta – Bez Torba – Kumaş Çanta – Cotton Bag – Naylon Çanta 

Bez Çantanın Genel Özellikleri

Bez çanta geri dönüşüm özelliğine sahip ve doğa dostu bir üründür. Ham Bez nedir diye sorulduğunda son zamanlarda  çok sık tercih edilen ve ham bez kumaştan üretilen çantadır diyebiliriz. Çok tercih edilmesinin  en önemli sebeplerinden birisi bez çantanın geri dönüşüme tamamen uygun olmasıdır.  Artık naylon poşetlerin ücretli satılmaya başlaması  ile beraber bez torbaya olan ilgi arttı .İçeriğinde  insan sağlığını tehdit eden hiçbir ürün kullanılmamasından dolayı  promosyon tercihlerin yanı sıra günlük kullanımda da karşımıza çıkmaya başladı. Plastik poşetlerin doğadaki kaybolma süreçlerinin çok uzun olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca görüntüsü , modelleri , seçenekleri firmaların daha kolay yoldan bir reklam aracı olarak çok fazla kişiye ulaşması bez çantaya olan ilginin artmasındaki diğer sebeplerdir. Kendi içerisinde çok fazla seçeneği , türü  olan bez çantaların çeşitliliğine kısaca değinebiliriz.

Bez Çanta Çeşitleri

Pamuk ve pamuklu polyester ile üretilen, Amerikan bezi olarak da bilinen kumaşlardan üretilen çanta çeşitleridir. Kaliteleri gram yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Ham renk olarak açık renkte kalan bez çantalar genellik ile pamuk polyester karışımlı olan kumaşlardan üretilmiştir. Metre karesine 140 gram kumaş düşen %100 pamuk ile üretilmiş olan bez çantalar sıklık ile tavsiye edilmektedir.

bez canta magazasi
Bez Çanta Atölyesi

Bez Çanta Kumaşlarının Özellikleri

Çünkü bu özellikleri taşıyan bez çantanın kalite oranı oldukça yüksektir. %100 pamuktan elde edilerek kullanıma sunulan bez çantalar ile %20 polyester %80 pamuktan elde edilerek kullanıma sunulan bez çantalar arasında fiyat farkı göze çarpmaktadır. Polyester karışımdan dolayı biraz daha uygun fiyattan satışa sunulan bez çantaların kullanım ömrü %100 pamuktan üretilen bez çantalara göre biraz daha azdır. Polyester yapısı gereği daha çabuk deforme olabilen özelliğinden kaynaklı, sürtünme, sık kullanım ya da ağır eşya taşımalarında hızlıca formunu kaybederek deformasyona yol açabilmektedir. Neredeyse insanlık tarihi gelişmeye başladıktan itibaren yaygın kullanım alanına sahip olan bez çantalar, şimdiler de tüm dünya da ve ülkemizde alışveriş torbası ve aksesuar amaçlı olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

depo promosyon bez canta
Baskılı Promosyon Bez Çanta

Ham olarak hayatımızda olan bez çantalara gelişen teknoloji ile birlikte dileğimiz formu ve deseni vermemiz ya da uygulamamız mümkün. Dikime ve işlemeye elverişli olan bez çantalara fırça ya da başka yöntemler kullanarak boyama işlemi kolaylık ile uygulanmaktadır. Emprime, dijital ve serigrafiye de uyum sağlayan bez çantalar doğa dostudur. Bu yöntemler kullanılarak isteğe göre baskı ya da işleme yahut nakış işlemlerini uygulayabilir ve bez çantalarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Bez çantaların başka bir özelliği ise yoğunluğu az olan kumaşlarda gün ışında geçirgenlik sağlar. İnce yapısından dolayı transparan gibi görünüme sahiptirler. Ancak tam bir transparan formu hiçbir bez çanta bulunmamaktadır.

change your respective
Baskılı Büzgülü Bez Kese

Bez Çanta Çeşitleri

Baskısız Bez Çanta

Firmalar promosyon amacı ile herhangi bir etkinliklerinde yada ürün dağıtımlarında kolay yoldan çok fazla kişiye ulaşmak ister. Bu durumun önemli bir etken olduğunu düşünürsek  baskılı seçenekler bez çantada firmaların en çok tercih ettiği türler. Bu noktada standart bir ham bez kumaştan 35*40 ölçülerde olan bir bez çanta örneği ile başlayalım. Ham bez kumaştan üretilmiş baskısız bir model;

 

Örneğin yukarıda görmüş olduğunuz baskısız bez çanta 35*40 ölçülerindedir. Ham bez kumaştan yapılmış kulplu bir bez çanta örneği.Aynı zamanda , bu kumaş türünde bez çantaya alternatif olarak farklı kumaş türleri de üretiliyor. Ham bez kumaş kullanabileceğiniz gibi;

Baskısız Bez Çantada Kullanılan Kumaş Çeşitleri

 • Kanvas Kumaş
 • Tela Nonwoven Kumaş
 • Gabardin Kumaş
 • Jüt Kumaş

gibi alternatif kumaş seçeneklerinde tercih edebilirsiniz . Ölçüler kulp boyutu , kulp rengi , tamamen sizin tasarımınıza ve hayal dünyanıza bırakılmıştır. Sizin ve firmanızın reklam stratejinize ve amacınıza göre şekillenmesi daha doğrudur.

Baskılı Bez Çanta

Firmaların baskısız tercih ettiği promosyon bez çantanın reklam kaynağını güçlendirmektir. Doğal yoldan daha çok kişiye ulaşmak amacı ile üretilen baskılı bez çantalar ham bez kumaştan üretilebilir.

Baskılı Bez Çantada Kullanılan Kumaş Çeşitleri

 • Kanvas Kumaş
 • Tela Nonwoven Kumaş
 • Gabardin Kumaş
 • Jüt Kumaş

  Bez Çantalarda Kullanılan Baskı Çeşitleri

Baskılı bez çantalarda kullanılan bez çantanın özelliğine göre değişiyor. Aynı zamanda sizlerin tercih etmiş olduğu baskı görselinizde önemlidir. Renklere göre pek çok farklı baskı çeşidi kullanılmaktadır.

 • Dijital baskı
 • Empirme baskı
 • Serigraf baskı

Nonwoven çantalar ham beze  göre daha uygun maliyetli dikiliyor. Bundan dolayı firmalar çok sayı da baskılı çanta dikilmesini istediklerinde tela çanta istiyor. Daha kaliteli bir çanta istediğiniz zaman tela çantaya alternatif olarak örneğin;

Ham bez  , kanvas , gabardin çanta da tercih ediliyor. Bu sebeple ayırdığınız bütçe, istediğiniz çanta adedi gibi etkenlerde önem ifade ediyor.

Bez Çanta Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pamuklu yapısından dolayı bez çanta temizliği kesinlikle yüksek dereceli ısılarda yıkanmamalıdır. Elde ılık su ile ya da kuru temizleme yöntemi ile temizlenmelidir.

Bez Çantalar Nasıl Renklendirilir?

Ham bez kumaşlara renk verme sistemi kazanda boya adı verilen kazanda boyama sistemi ile yapılmaktadır. Ham bez kumaşlar önce yıkanır sonrasında ise kazanda boyama sistemi ile özgün bir boyama sistemi oluşturarak renkli bez çanta kumaşları elde edilir. Pantone ya da raf kodları kullanılarak boyama işlemine tabi tutulmazlar. Çünkü bez çantalar ne kadar kendine has bir yapıya sahipse, bez çanta kumaşları da bir o kadar özgün bir yapıya sahiptir.

yap21

yap 6
Baskısız Siyah Bez Çanta
yap 4 1
Baskısız Kırmızı Bez Çanta
Yaprak Baskili Bez Canta18
Baskılı Bez Çanta
IMG 1410
Siyah Baskılı Bez Çanta

Bundan dolayı kullanım alanı yaygın ve çok tercih edilen bir çanta formudur. Bez çantalar için boyama süreci oldukça zordur. Çünkü ham bez kumaşlarda birebir renk tutturmak güç bir işlemdir. Buna rağmen ilerleyen teknoloji sayesinde artık günümüzde pamuklu kumaşlara istenilen rengi vermek daha kolaydır. İstenilen renge bürünen ve bez çanta elde edilen bu kumaşların, aldıkları renklerde solma ya da ele, kıyafete veya herhangi bir temas ettiği başka bir yere bulaşma gibi bir durumları söz konusu değildir. Ham hali ile kullandığımız bez çantaların renk almış formları ile de kullanmak bir o kadar kolay ve el verimlidir. Ayrıca renk, desen, yazı ya da şekil eklenerek yapılmış veya kişiselleştirilmiş bez çantalar oldukça şık bir kullanım da sağlamaktadır. Bez çantaların ağırlık ile kullanılan hali ham halinde ki renkleridir. Ekru bir tona sahip olan ham bez kumaşları işlenmemiş olarak kullanıldığında ekru tonlarda olmaktadır.

Bez Çantaları Kimler Kullanabilir?

Değişen ve gelişen global dünyada doğa dostu olan ve bu özelliğinden kaynaklı yaygın bir şekilde kullanılmak için tercih edilen bez çantalar, sıcak günlerde de doğaya olduğu kadar bizlere de dosttur. Tamamen doğal olarak pamuktan üretilen bez çantalar, cilt ile temasında herhangi bir alerji ya da tahriş etme gibi kötü bir özelliğe sahip değildir.

Bu yüzden omuzlarımız ya da koltuk altları ve ellerimiz ile teması bulunan bez çantaların cilde hiçbir zararları yoktur. Bundan dolayı her yaş için kullanıma uygundur. Bazı sonradan renk almış ve ham hali ile kullanılmayan bez çantalar da nadirde olsa ciltte bazı kızarıklık ve tahrişlere tamamen boya kaynaklı, yol açtığı da bilinmektedir. Ancak temizlenme esnasında ya da su ile temasında herhangi bir boya renginde solma ya da akma gibi bir durumu olmadığı gibi bulaşma durumu da söz konusu değildir. Ayrıca kıyafet ya da temas eden yüzlere de renk geçirme gibi bir durumu da söz konusu değildir. İplik olarak %100 pamuktan olan bez çantaların dokuma sıklığı ise 41 ya da 42 teldir. Doğal kumaştan elde edilen bez çantalar terletme yapmaz. Bu yüzden rahat bir kullanım kolaylığı sağlar.

yandan omuz ay siyah
Günlük Kullanıma Uygun Bez Çanta

Bez Çanta Modelleri

Bez çantalar genellikle iki saptan oluşmaktadır ve tek kol ile kolay kullanıma uygundur. Ağız kısmı açık ve geniş hacimlidir. Pazar ya da diğer alışverişleriniz için de kullanıma uygundur. Fakat gündelik yaşamda gündelik eşyalarınızı, cüzdan, su, atıştırmalıklar, anahtarlar, makyaj malzemeleri gibi günlük kullanımda sürekli yanımızda bulundurduğumuz gereçleri de taşıma kolaylığı sunar. Başka bir kullanım alanı olarak okul ya da eğitim kurumlarına giden öğrenciler, öğretmenler ya da çalışanlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü kalın ve sağlam bir yapıya sahip olan bez çantalar, defter, kitap gibi tonajda ağırlık sağlayan eşya ve gereçleri de taşımak için çok uygun bir yapıya sahiptir.

Aynı zamanda bez çantalar farklı kumaş türlerinde özel günler içinde üretilmektedir. Bez Çantaların çeşitli kullanım alanlarına bakarsak;

 • Promosyon Amaçlı Firmalar tarafından kullanılan Promosyon Bez Çanta
 • Baskılı yada Baskısız modeller ile tercih edilen günlük kullanıma uygun çantalar
 • Özel günlerde kullanılan bez keseler yada büzgülü bez çantalar

Ayrıca Bez Çanta üretiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin;

 • Kumaşın Kalitesi ve pamuk oranları
 • Dikişin kalitesi ve dayanıklılığı
 • Baskının Kalitesi ve tipi
 • Tasarım ve ürünün doğru seçilmesi
 • Ölçülerin amaca uygun olması
 • Temin süresi ve lojistik operasyonları
 • Fiyat ve performansa bağlı olarak bütçe yapılanması ve kalitesi

Kadın ve erkek fark etmeksizin kullanabileceği, her yaşa ve her bütçeye uygun olan bez çantalar, her alanda yaşantınıza kolaylık sağlamaktadır. Tek omuza iki askılı olarak üretilmiş yaygın modellerin dışında, ağzı düğmeli ya da fermuarlı olan modelleri de mevcuttur. Bunun yanı sıra iki kola takarak sırt çantası ya da tek askılı yandan kullanım için uygun olan modellerde tercih edilmektedir. Bez çantaların sapları genellikle kendi kumaşlarından yapılmaktadır. Ancak tasarım olarak kalın sarmal ip ya da halat ipe benzer, yumuşak formda saplarda kullanılarak üretilen modeller vardır. Bez çantaların daha küçük hacimli ve boyutlu olarak yalnızca el ile taşımak için kullanılan bez el çanta modelleri ise sapsızdır. Ağız kısımları genellikle ince fermuar kullanılarak üretilmiştir. Bez çantaların el kullanımı için üretilen modelleri ağırlıklı olarak cüzdan ya da daha küçük nesneleri taşımak için özel olarak tasarlanarak üretilmiştir.

Bez Çantalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğal bir kumaş kullanılarak imal edilen bez çantaların dikiş işlemlerinde kullanılan iplikler de %100 pamuktan üretilmiştir. Dayanıklı ve sağlam olabilmeleri adına sık makine dikişleri kullanılmıştır. Sap ve ağız kısımları çift dikiş adı verilen sağlamlaştırılmış yöntemler ile dikilmektedir. Dikişler gizli dikiş tekniği ile bez çantaların iç kısmında kalacak şekilde dikilmiştir. Sap kısımları ağırlık merkezi olarak kullanıldığından birden fazla ve çaprazlama tekniği ile dikilmektedir. Ancak makine ya da dikim hatası olan bez çantaları kullanmamakta fayda var. Çünkü içlerinde taşıdığı ağırlıklara dayanıklılık gösteremediği gibi kopma ya da yırtılma ile deforme olabilir. Bez çanta alırken dikiş kısımlarının iç tarafta ve artık şekilde dikilmiş olmasına dikkat edilmedir. Sap kısımlarında yan ve çapraz çift dikişli bez çantalar tercih edilmelidir. Birden fazla ve çaprazlama yöntemi ile dikilen bez çanta modelleri daha sağlam, daha dayanıklı ve daha uzun süre kullanım sağlamaktadır. Sapları kendi kumaşından değil de ip olarak takılmış olan bez çantalar da ise, iplerin sağlam bir şekilde geçme deliklerine sabitlenmiş olması önemli bir ayrıntıdır.

Ham ve ince dokuma ile üretilen ve doğa dostu olan bez çanta modelleri, bu özelliği sayesinde hafif bir hacme sahiptir. Kendi hacmi hafif olan bez çantalar çok daha kolay bir kullanım sağlarken, kullanım esnasında da özgürce hareket etmenize destek olur. Gram olarak ağırlık yapmayan ve sadece içerisinde taşıdığınız nesnelerin ağırlığı ile kullanım sağlamaktadır. Amerikan bezi olarak da bildiğimiz bez çanta kumaşları yumuşak bir yapıya sahiptir. Fazla esneme ya da çanta formunu kaybetme gibi bir durum ile pek karşılaşılmaz. Gündelik yaşamda kullanım için oldukça uygundur. Tarihten günümüze kadar gelmiş olan ve çokça tercih edilen bez çantalar, spor ya da şık fark etmeksizin her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Dünya genelinde geçim ve ekonomik koşulların zor olduğu dönemlerde, artan ya da eskiyen kumaşlardan elde edilerek evlerde ve elde dikilerek, pazar, alışveriş ya da çocuklar için okul çantası amacı ile kullanılan bez çantalar, şimdilerde hemen her alanda herkes tarafından kullanılmaktadır.

Yonca Baskili Bez canta
Baskılı Alışveriş Çantası

Ham kumaştan üretilmiş olmasının verdiği etki ile tasarımcılar tarafından özel olarak tasarlanarak ve çeşit çeşit, desen desen, renk renk, model model özel birer tasarım haline gelen bez çantalar, günümüzde plastik ve poşet kullanımlarını azaltmak ve alışveriş torbalarının kullanımını kısıtlayarak doğaya ve çevreye daha faydalı olabilmek adına da sıkça kullanılmaktadır. Alışveriş torbaları yerine tek kullanım olarak değil, birden fazla kere kullanılmak adına da tercih edilmektedir.

Bez Çanta Üretim Alanları

Bez çantalar %100 pamuktan üretilmektedir. Bu üretim için öncelikle bez çantalar tasarlanır. Tasarımı yapılan bez çantalar için üretim süreci başlamış olur. Ham kumaştan imal edilerek elde edilen bez çantalar için özel atölyeler ve çanta imalatçıları vardır. Her biri birbirinden farklı olarak üretilen bez çantaların üretim şekli aynıdır. Atölyeler tarafından özel olarak dikime ve boyaya girerler. Çanta imalat atölyelerinde de aynı şekilde üretim mevcuttur. Profesyonel ve sanayi tipi ya da endüstriyel makinler ile çoklu ve seri üretim olarak atölyeler tarafından imal edilmektedir. Ancak birçok terzi ya da dikiş bilin kişiler tarafından da üretilmektedir. Yalnız bu üretim birkaç adet ile sınırlıdır. Elde ki fazla kumaşlardan ya da artık kumaşlardan da birkaç adet kendinize özel olarak bez çanta dikimi de oldukça yaygındır. Ancak çok daha fazla kitleye ulaşması amacı ile birçok atölye bez çanta dikimi yapmaktadır. Tüm bunların yanı sıra hobi olarak ya da hobi kurslarında da sınırlı sayıda üretimler mevcuttur.

Bez çanta kumaşları, tekstil liflerinin düzgün ve değişmez yapıya sahip olan ve kalınlıkta da ince bir doku ile işlenerek, dikim yapılan ve yaygın bir şekilde kullanım alanına sahip olan bez çantalar için üretilmektedir. Üretim aşaması oldukça kolaydır. Sık kullanımından dolayı da birçok dikim atölyesi bez çantaların her bir boyut ve çeşidini üretmektedir. Farklı farklı formlarda üretilen bez çantalar kaliteli ve dayanıklı olarak atölye tezgâhlarından çıkarak kullanıcı ve tüketiciler ile buluşmaktadır. Özellikle sıcak yaz günleri ve aylarında çok tercih edilen bez çanta modelleri için tekstil sektöründe birden fazla atölye olduğu gibi üretim aşamasında da binlerce emekçi çalışmaktadır.

baskili promosyon bez cantalar
Bez Çanta Üretim Atölyesi

Bez çanta tercihleri günlük kullanım dışında çuval ya da taşıma torbası olarak da yaygın bir biçimde üretimi olduğu gibi kullanımı da mevcuttur. Üretilen her bez çantanın kendi içerisinde bir kompozisyonu vardır. Bu kompozisyon ile uyumlu tarzı yakalamak isteyen tüketiciler, kendilerine en yakın kompozisyonu tercih edebilirler. Dünya üzerinde kullanım amaçlı olarak üretilen ve %100 organik olan nadir türler sınıfında bulunan bez çantalar, kullananlar tarafından en az şikâyet alan ürün olarak kayıtlara geçmiştir.

Cevre Dostu Baskili Bez Canta
Çevre Dostu Bez Çanta

Çok az miktarda polyester karışımlı üretilmiş olan bez çanta modelleri bu şikâyet yüzdelerinin birçoğunu oluşturmaktadır. Ancak organik kumaştan üretilen bez çantalardan herhangi bir kayıtlı şikâyet bulunmamaktadır. Bundan dolayı çevreye, doğaya ve insana hiçbir zararı olmayan aksine hayatını kolaylaştıran bez çantaların %100 organik kumaştan üretilen modelleri tercih edilmelidir. Kullanım koşul ve talimatlarına uyularak kullanılan bez çantalar neredeyse ömürlük kullanım sağlarlar. İpli ya da kendi kumaşından askı yapılarak tek kol üzerine omuza takılarak kullanılabilen bez çanta modellerinin, taşıyabileceği yükten fazlasını ve taşıma kapasitesini aşacak şekilde kullanılması, bez çantaların kullanım ömrünü azaltmaktadır. Daha uzun ömürlü bez çanta kullanımı için kapasitesinin üzerinde yük ile taşıma yapılmaması önerilir.

Son yıllarda kullanımı artan bez çantalar, ofset baskı uygulamaları içinde uygundur. Emprime baskı, ofset baskı, dijital baskı ve serigraf baskı uygulamaları yapmak ya da yaptırmak, kullanım koşulları için uyum sağlamaktadır. İşlenmeye elverişli olan organik kumaş özelliği sayesinde, rahatça kişiselleştirilebilir. Renkli dikiş iplikleri, uzun ya da kısa sap özellikleri, cepler, düğmeler ya da başka aksesuarlar ekleyerek kullanmakta mümkün.  Ayrıca bez çantaların kullanım alanı fazlaca yaygınlaştığı için reklam ve promosyon amaçlı olarak, firma yazı ya da logo baskısı ile birlikte de kullanılmaktadır.

bez keseler
Baskılı Bez Çanta

Fuarlar, paneller, açılış ve konferanslarda reklam amaçlı dağıtılan en yaygın promosyon ürünü olarak da sürekli gündemde olan bez çantalar artık günümüzde iyi derecede bilinmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Bez çanta kullanımı önceleri çuval ve hububat çuvalı olarak üretilmiş olsa da günümüze kadar hatta gündelik hayatımıza kadar girerek, yaygınlaşmıştır. Günlük kullanımlarda aksesuar amaçlı olarak ve kıyafet kombinelerini de tamamlayıcı bir unsura dönüşmüştür. Organik ve ham bez kumaştan dikimi yapılan bez çantalar doğa ve çevre kadar insan sağlığı açısından da kullanımı önem taşımaktadır. Farklı ölçülerde ve farklı çeşitlerde tüketiciye sunulmaktadır. Sap uzunluklarının ve modellerinin de farklı farklı olarak tasarlanıp dikilen bez çantalar, model, renk, desen ve boyut olarak da değişiklik göstermektedir.

Siyah Cekmeli Bez Canta 768x512 1
Promosyon Bez Çanta

Her yaşa ve her tarza uygun olarak tüketicinin beğenisine de sunulan bez çanta çeşitleri, kullanıcı ve tüketiciler tarafından da büyük bir beğeni toplamaktadır. Bez çanta çeşitleri olarak da farklılık gösteren ancak birbirine yapı itibari ile yakın olan kumaşlardan üretilmiş olan modellerde mevcuttur. Cabardin bez çanta, kanvas çanta, rips bez çanta, nonwoven olarak da bilinen tela bez çanta ve keten bez çanta olarak tekstil atölyeleri ve imalatçı firmaları tarafından da bez çanta kumaşlarına en yakın kumaşlardan elde edilerek üretilmektedir. Bez çanta kullanımları alışkanlık haline gelerek nesillerden nesillere aktırılan ve aktarılmaya devam edecek olan nadir aksesuar modellerindendir.

Daha fazla soru sorma ve fiyat almak istiyorsanız formdan bizlere ulaşabilirsiniz, yada whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 05326214111

Bez Torba

Halihazırda gündelik kullanımlar için son derece uygun olan bez torba torba farklı modelleri bulundurur. Amerikan ham bezi kumaştan üretilip %100 pamuk yapılı bez çantalar günümüzde çokça kullanılmaktadır. Baskılı veya baskısız olarak kullanımları günden güne artmaya devam eder. Çeşitli firma ve kurumların reklam organizasyonları kapsamında da kullanımı söz konusudur. Farklı boyutlarda olabileceği gibi büyüklükleri de amaçlara uygun şekilde tasarlanmaktadır. Kullanıcı taleplerinin fazla olması ise geniş ürün yelpazesi bulundurmasını beraberinde getirmektedir.

Reklam Çalışmalarında Bez Torba

Çeşitliliğin ilk unsurlardan bir tanesi promosyon amaçlı süreçlerdir. Hemen her firma tarafından marka odaklı bez torba çalışmaları yapılagelir. Kampanya odaklı çalışmaların yapılmasındaki belirleyici ürünler arasındadır. Günümüzde pazarlama etkinliği çerçevesinde çokça değerlendirilmektedir. Buna ilişkin olarak çalışmalar ise markanın tanıtımı şeklindedir. Promosyonlarda ücretsiz dağıtılması da markanın bilinir hale gelmesine katkısı bulunmaktadır. Promosyonlarda bez torba kullanımı ise birçok nedenle açıklanabilmektedir. Başlıca günlük hayata bakıldığında en fazla kullanılan aksesuar parçalarından birisi olması gelir. Bu noktada bez torbalar her alanda insanların işini görmektedir. Market poşeti olabileceği gibi pazarlarda da yine kullanımı vardır. En ufak bir ürün taşıma ya da saklama durumlarında da yine bez torbalar rol oynar. Fuar ve kongrelerde firmalar tarafından yapılan çalışmalarla baskılı bez torbaların dağıtımları gerçekleşir. Bu sayede hemen herkes tarafından firmanın bilinir olması amaçlanırken geniş kitlelere yayılma politikası uygulanılmaktadır.

Potansiyel müşterilere daha kolay ulaşma noktasında etkilidir. Bu sayede müşteri odaklı çalışmalar yürüten firmaların tamamı bez torbaların üretimlerine önem vermektedir. Burada müşterilere göre bir üretim süreci gerçekleşir. Kadınlara hitap eden markalar için turuncu, kırmızı, pembe renkli çalışmalar çok daha isabetli olacaktır. Ayrıca bir tasarım yapılması da çok daha iyi bir çalışmayı ortaya koyacaktır. Çocuklara yönelik ise çok daha eğlenceli bir görünüm sunan ürünler dikkat çekecektir. Müşterinin ilgisini çekecek düzeyde projelerin ortaya konması da hedef kitleyle açıklanır. Daha sade ve standart yapılı modeller bulunduran markaların sayısı da az değildir. Kaliteli bez torba hazırlama noktasında kullanılacak malzemeler de belirleyici olmaktadır Her bez torbanın aynı kaliteye sahip olacağını söylemek doğru değildir. Bunlar sayesinde tanıtım amaçlanırken kullanımın önemi artar. Peki, bez torba kullanımı neden tercih edilir?

Bez Torba Neden Tercih Edilir?

İfade edildiği gibi hemen her gün insanların ihtiyaçlarında kolaylık sağlayan bez torbaların tercih edilmesi farklı şekillerde açıklanabilmektedir. Naylon ya da kağıt poşetlerle kıyaslama yoluna gidilmesi iyi bir yöntem olacaktır. Bu ürünlere göre çok daha iyi bir alternatif olduğunu söylemek mümkündür. Çok daha popüler olduğu da bir gerçektir. Bunun sebeplerinden başlıcası ise çok daha dayanıklı yapısıdır. Buna ilave olarak bez torba kalitesi açısından da birkaç adım öndedir. Ayrıca çok daha uzun yıllar kullanılabilir olması da neden tercih edildiğini anlatılmaktadır. Poşetler gibi hemen yırtılmayan ya da aşınmayan yapıya sahiptir. Ev özelinde çeşitli amaçlarla kullanımı var olması da ergonomik yapıyı beraberinde taşır.

Neden tercih edilir sorusuna verilecek bir diğer cevap ise doğa dostu özelliğidir. Çevreye naylon ve kağıt poşetlerin verdiği zarar akıllara geldiğinde bu durumu etkisi gözler önüne serilmektedir. Çevreye karşı duyarlı kişilerin ve kurumların giderek daha fazla kullanması da bununla açıklanır. Çevre dostu yapısıyla da güven veren bez torba modelleri son yıllarda kullanım oranını artırmıştır. Doğayla ilişkili olma durumlarında şüphesiz ki uzun seneler kullanım imkânı da öne çıkmaktadır. Ayrıca çamaşır makinelerinde uygun derecede yıkanabilir olan bez torbaları silinme özelliğine sahiptir. Elde dahi kolayca temizlenerek lekeler giderilmektedir. Bu işlemlerle üzerindeki baskılara zarar verilmemektedir. Aşınma ya da yıpranma olmadığı için aynı ürün defalarca kullanılmaktadır.

Plastik poşetlerin çok uzun yıllar doğada kaybolmadığı bilinmektedir. Günlük kullanım sonrasında atılması da çok ciddi bir kirliliği ortaya çıkarır. Halbuki bez torba kullanımlarında durum tam tersidir. Devamlı olarak aynı ürünlerin kullanılması sonucunda çevreye verilecek zarar minimum seviyeye inilmektedir. Doğayı tahrip etmeme adına bu torbaların teşvik edilmesi daha doğru olacaktır. Daha az sayıda bez torbayla yüzlerce kağıt poşetin yaptığı işi yapabilmek de imkan dahilindedir. Devamlı çöpe gidecek poşetleri kullanmak yerine bez torbaların kullanımı artırmak ekonomiyi de güçlü kılacaktır. Enerji tasarrufu sağlamasının ötesinde maliyetleri de aşağıya çekecektir. Hem çevresel felaketlerin önüne geçme hem de ev bütçesine katkı için bez torba kullanımı iyi bir seçimdir. Peki, bez torba nerelerde kullanılır?

Bez Torba Nerelerde Kullanılır?

Birçok farklı amaçla değerlendirilmesi mümkün olan bez torbaların kullanım alanları da çeşitlilik gösterir. Promosyonla verilen bez torbalar market ya da pazarlarda çokça görülür. Özellikle plastik poşet kullanmak istemeyenler markete bez torbalarıyla gitmektedir. İnsan sağlığı açısından da yararlı olan bu kullanımla çevreye verilen zararın önüne geçilir. Gıda ürünlerinin bu torbalarda taşınması da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hijyen noktasında da avantajı bulunurken dayanıklı yapısı da öne çıkmaktadır. Pazar ya da alışveriş merkezleri içerisinde hiçbir zorluk yaşanmadan ürünlerin taşınmasını mümkün kılar. Ek olarak ürünler diğer naylon poşetlerde olduğu gibi dışarıya taşmaz. Torbanın içini göstermemesi de alışveriş deneyimi sırasında keyif veren hususlardandır. Bu sayede bez torba içerisinde arzu edilen tüm ürünler taşınabilmektedir.

Ayrıca çanta olarak da rahatlıkla kadınlar tarafından aksesuar olarak değerlendirilmektedir. Bilindiği gibi çok farklı tasarımlar yapılabilmektedir. Özellikle daha süslü ve şık bir duruş sunması adına elbiselerle uyum için kullanımı dahi ihtimaller içerisindedir. Kişinin görünümünü de değiştirilebilecek kaliteye sahip bez torbalar gece davetlerinde tamamlayıcılarından birisidir. Ev içi kullanımı yaygın olmakla beraber ürünlerin saklanması, taşınması noktasında da kullanılmaktadır.

Bez Torba Modelleri

Reklam merkezli çalışmaların merkezi kalan bez torba modelleri her an görülebilmektedir. Hemen her sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından bu proje çalışmaları mevcuttur. Bunların ortaya çıkarılmasında ilk olarak belirli bir renk seçilirken sonrasında marka logosunun nereye geleceği belirlenmektedir. Bunlar ışığında bir bez torba modeli yaratılmaktadır. Ham maddesi pamuk olduğu için kolaylıkla doğada yok olabildiği unutulmamalıdır. Bu özelliğinden ötürü çevre dostu imajıyla öne çıkan bez torbalarda modellerde alışılmışın dışında olabilmektedir. Özellikle yaratıcı tasarımlı bez torbaların dönemsel olarak çıktığı bilinmektedir. Yaz ya da kış aylarında kullanımı olabilecek farklı modelleri de bulunabilmektedir. Cırtlak renk kullanımları olabileceği gibi ağır bir duruş bulunduran kahverengi tonları da en çok tercih edilenler arasındadır.

Doğaya zararlı olmayan su bazlı maddeler kullanılırken yine boya seçimlerinde de buna dikkat edilmektedir. İnsan sağlığına tehdit oluşturmayan bu ürünlerin çocuklar tarafından kullanımı da güven içinde olmaktadır. Baskısız bez torba modelleri de var olurken nakışlarla kişiselleştirme yoluna gidilmesi söz konusudur. Ayrıca markaların haricinde çeşitli çizgi kahramanlar ya da takımlarla ilgili de çalışmalar yapılmaktadır. Ham bez torba üzerinden yapılacak baskı çalışmaları ise maliyetleri çok daha düşük seviyede tutulmaktadır. Bundan ötürü firmaların bu yolu tercih etmesi anlaşılır bir durumdur. Sonuç olarak ise maliyetleri azaltan bu bez torbalarının kullanımıyla birçok yönden avantajlar peşi sıra kazanılmaktadır. Bilinçli bir şekilde bu ürünlerin kullanımlarıyla elde edilen kazanımlar hem kısa hem de uzun vadelidir.

Cotton Bag

Cotton Bag ile Kanvas Çantanın Farkı

Cotton bag tarzında bez çantalar diğer modellerine, özellikle kanvas çantalara oldukça benzerlik göstermelerine rağmen hammaddeleri olan kumaşları bakımından farklıdırlar. Kanvas çantaların üretiminde kanvas kumaş ham madde olarak kullanılırken cotton bag bez çantalarda pamuk hammaddeli kumaş kullanılmaktadır. Her iki çanta da ekonomi ve doğa dostudurlar. Kumaşlarının yapısı sebebiyle bazı farklılıklar göstermektedirler. Örneğin kanvas çantanın kumaş yapısı daha kalın olduğundan pamuklu kumaş yapısından daha sert ve sağlamdır. Fakat pamuklu kumaş ile üretilen cotton bag çantalarda kanvas kadar sağlam olmasalar da aynı şekilde sağlam yapıdadırlar kolay kolay yırtılma ve yıpranma göstermezler aynı zamanda kumaş yapısı biraz daha ince olduğundan taşımaları daha hafif olup kullanımları da aynı oranda daha basittir. Her iki üründe kalite açısından oldukça iyi olup oldukça uzun ömürlüdürler.

Cotton Bag Kullanım Alanları ve Yararları

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda kanvas çanta kalın kumaşına bağlı olarak birazcık daha öne geçse de pamuklu çanta da hafif yapısına ve daha önce kumaşına rağmen ondan geri kalmaz. Sağlık açısından da pamuklu yapılarıyla alerjen ve toksit(kimyasal) madde bulundurma ihtimali olmayan cotton bag annelerin çocukları için yeni nesil tercihi konumundadır. Çocukların dışarı çıkarken veya okula giderken kullanabilecekleri cotton bag geniş yapısıyla küçükler için oyuncaklarını ve eşyalarını taşımalarına olanak sağlarken gençler için kitap, defter, kalem şeklinde okul malzemeleri taşıyabilmelerine yardımcı olurlar. Çalışan bireylerinde aynı şekilde yaygın bir biçimde kullandığı ve talep ettiği ürünlerden biridir. Çalışanlar dosyalarını, işleri ile ilgili materyalleri (kadın-erkek fark etmeksizin) hızlıca içerisine doldurup hafif yapılı çantayı kollarına takarak işlerine gitmektedirler. Hammaddesinin doğallığı ile geri dönüş imkânını sağlamasıyla yine cotton bag bez hammaddeli olmayan çantalara göre bir adım daha öndedir. Organik geri dönüşüm imkânı olan cotton bag bireysel kullanımın yanında firmaların ve kuruluşların bir numaralısı olarak kendilerini ön plana çıkartırlar. Böylelikle bireyselliğin dışında firmaların kurumsal olarak uzun soluklu markalaşmaları ile markalarına değer katmaları için oldukça etkili bir biçimde iş gören cotton bag kullanımına yönelmiş olurlar.

Ülkelerin Toplumu Bez Çantalara Yönlendirişi

Devletler ve birçok ülke harekete geçerek doğayı korumak adına bir adım atmış naylon ve plastik poşetleri yasaklayarak halkı pamuklu çanta kullanımına yönlendirmiş aynı zamanda bu konuda teşvik etmişlerdir. Yasal olarak naylon poşetin yasaklanmasıyla oluşan poşetsizlik sorununa da cotton bag ürünler tüketicilerin imdadına yetişmiştir. Hafif yapılarıyla katlayıp cebinizde dahi taşıyabileceğiniz bez çantalar, ağır taşıyabildikleri için de alışveriş ürünlerinizi rahatlıkla taşıyabilmenize yardımcı olurlar. Bilinçli olan kullanıcıların seçimi olan cotton bag uzun ömürlülüğü ve sağlıklı kullanımı açısından bez ürünler arasında da en çok kullanılanlar arasındadır. Aynı zamanda plastik poşetler yalnızca bir defa kullanılabilirken ham pamuklu bezden üretilen cotton bag ürünleri sürekli ve sağlam kullanım açısından da büyük bir avantaj sağlarlar.