Bez Çanta Kumaşı

Bez Çanta Kumaşı ve Kartelaları

Bez çanta kumaşı, %100 pamuktan elde edilerek üretilmektedir. Dokuma sıklığı 41 ya da 42 telden oluşmaktadır. Amerikan bezi olarak en bilinen adı ile satışa sunulmaktadır. Kumaşın en genişliği minimum 120 santimetreden oluşmaktadır. Çok nadir de olsa bazı bez çanta kumaşlarının içerisinde %20 gibi bir oranda polyester bulunmaktadır. Bez çanta kumaşları ham kumaşlardan üretilmektedir. Bez çanta kumaşları tüm dünyada en çok kullanılan kumaş türüdür.

Ham Bez Bez Çanta

Bez Çanta Kumaşını Kimler Kullanır?

Bez çanta kumaşını bez yapan üreticiler, bez çanta imalatçıları ve bez çanta atölyeleri kullanmaktadır. Tamamen doğal olarak elde edilen bez çanta kumaşını ayrıca dikim evleri ve bireysel üretim için kullanan yerlerde tercih etmektedir. Ham kumaş olarak üretilen ham bez çanta kumaşı üreticiler tarafından en çok kullanılan kumaş türüdür. Çanta üreticileri, imalatçılar ya da atölyelerin sıklıkla tercih ettikleri bez çanta kumaşı geri dönüşüme sağladığı katkıdan dolayı tercih edilmektedir. %100 pamuk olan ham bez çanta kumaşını tercih eden bez çanta üreticilerinin bir diğer nedeni ise metre karesine gram yoğunluğu 140 gram oluşudur. Kendi formunda hafif olan bez çanta kumaşı, bez çanta üreticileri tarafından şekillendirildikten sonra da kendi ağırlığı 500 ya da 600 gram olarak kullanıma sunulması, bez çanta üreticileri tarafından tercih edilmelerinin en önemli noktalarından biridir. Bez çanta kumaşını ayrıca kendine özel dikim amaçlı bireylerde tercih etmektedir. Moda ve tekstil ile uğraşan her üretici bez çanta kumaşından ürünler imal etmektedir.

Nonwowen Bez Çanta Kumaşı

Bez çanta kumaşını tercih etmelerinin nedeni ise tamamen doğal olarak elde edilmiş olan ham bez, Amerikan bezi ya da ham kumaş olmasıdır. Organik olan bu kumaş çeşidi doğaya, çevreye ve insan sağlığına etki eden olumsuz faktörleri en aza indirmesinde büyük etkendir. Sıfır atık ve geri dönüşüm misyonuna dâhil olan bez çanta kumaşı ham hali ile ekru renkte kullanılmaktadır. Renklendirilen ya da üzerine detaylar eklenen her bez çanta da geri dönüşüm için uygundur. Çünkü üzerine eklenen boya ya da diğer materyaller de bez çanta kumaşı gibi geri dönüşüme uygun olarak kullanılmaktadır. Doğa dostu olan bez çanta kumaşı, dikime, boyaya ya da her türlü baskı işlemine uygundur. Transparan özelliği bulunmaz. Tüm bez çanta modellerinde kullanıma uygun olarak imal edilmektedir. Yüksek ısıda yıkanıp temizlenmesi uygun görülmez. Elde yıkama ya da kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesi önerilir. Kiloca ağır gelen her şeyi taşımasının yanında, poşet ya da kâğıt torbalar kadar dayanıksız olmayışı ve uzun süreli kullanıma uygun oluşundan dolayı tercih edilen bez çantalar, organik bez kumaşlarından üretilmektedir.

Bez Çanta Kumaşından Elde Edilen Modeller

Bez çanta kumaşından elde edilen modeller moda ikonu haline gelmiştir. Hemen her kesime hitap eden tek omuzda taşıma kolaylığı sağlayan bez çantalar, bez çanta kumaşlarının hafif yapısı ve yumuşak formundan dolayı çok sık tercih edilmektedir. %100 pamuktan elde edilen bez çanta kumaşı ile üretilmiş olan sağlam, dayanıklı, göz alıcı ve uzun süre kullanıma uygun olan sırt bez çanta modelleri de sıklıkla tercih edilmektedir. Bez çanta kumaşı doğallığı ile çantalar üretirken aynı zamanda da bez çanta kumaşından üretilen çanta modelleri her geçen gün yenilenerek gelişmektedir. Bez çanta kumaşından elde edilerek dikilen bez çanta modellerine cüzdanlar, kalemlikler, tek askılı modeller ve ip askılı modeller eklenmiştir. Ancak ağırlıklı olarak ve en çok tercih edilen bez çanta kumaşından üretilmiş modeller hem kullanımda rahat hem ikon olan tek omuzdan çift askılı olan modellerdir.

Bez çanta kumaş türleri ve kartelaları aşağıdaki gibidir.

Ham Bez Kumaş Özellikleri Nelerdir

Bez Çanta Yapımında Kullanılan Ham Bez Kumaş Özellikleri

 • Ham bez ya da Amerikan bez kumaş diye adlandırılan kumaş çeşididir. Pamuk ve pamuk polyester karışımlı olabilen bu kumaşlar da kalite gram yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ayrıca polyester karışımlı kumaşlar ham renk olarak daha açık kalabilmektedir. Pamuk yoğunlaştıkça rengi sararmaktadır. Gram yoğunluğu m2 ye düşen ağırlığı ile hesaplanır. Kaliteli bez çantalarda tavsiye ettiğimiz ve kullandığımız ham bez kumaşı %100 pamuk olan m2 140 gramlık kumaştır. %80 Pamuk %20 polyester karışımlı gibi oranlar piyasada bulunabilmektedir. Tedarikçinizden bez alımı yaparken karışım oranını muhakkak sormanızda fayda vardır. %100 pamuk kumaş ile karışımlı kumaşlar arasında fiyat farkı olmaktadır.

Ham Bez (Amerikan Bez)

Ham Bez Pamuk Genel Kumaşın Özellikleri;

 • Dikime ve işlemeye uygun olması
 • Boya fırça yada farklı yöntemlerle Boyanabilir.
 • Doğa Dostudur.
 • Baskıya Uygundur ( Serigrafi, Emprime, Dijital )
 • Transparan özelliği yoktur (çok az yoğunluklu kumaşlarda gün ışığında belirginlik olabilir.)

Ham Bez Kumaşın Dezavantajları

 • Makina da yüksek ısılı derecelerde yıkanmasını tavsiye etmiyoruz.
 • Kuru temizlemede yıkatmanız ya da elde ılık suda yıkamanız daha uygundur.

Ham Bez Kumaşın Sık Kullanıldığı Alanlar

 • Bez Çanta Modelleri
 • Önlük ve iş elbiseleri
 • Basit rahat yazlık elbiseler
 • Masa örtüleri
 • Çeşitli aksesuar tarzı kumaşlarda

Renkli Ham Bez Kumaş Hakkında

Ham bez kumaşta renk çeşitleri ham bez kumaşın önce yıkanarak sonra kazanda boya sistemi ile boyanması ile oluşur. Kazanda boya sistemi kumaşlara özgün bir boya sistemi olması sebebi ile Pantone ya da Ral kodları gibi kodlara sahip değildir. Birebir renk tutturmak ham bez kumaşlarda zorlu bir süreçtir. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi 3 farklı renkte Ham bez kumaştan dikilmiş baskısız bez çanta örneklerimizi görebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Avatar Poyraz Aztelin

  Sizlerin yazılarınızı takip ediyorum öncelikle bilgilendşrmeletiniz için çok teşekkür ederim sizlerin önerdiği ve en uzun ömürlü kumaş tipi nedir birde önerileriniz şeklinde yazınız olsa çok sevinirim